Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої статті [188]
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей


Головна » Статті » Мої статті

Атака на волинський торф

Атака на волинський торф

Дерибан України триває. В столиці та у великих містах майже всі прибуткові підприємства приватизовані, поділені. Тому вже дійшла черга і до нашого небагатого поліського краю. Минулого року у публікації „Шведи купують український торф” ми розповідали про успішне державне підприємство „Волиньторф”. В нього входить два торфобрикетні заводи: у Маневичах і в селі Прилісне. Там працює чотириста робітників, виготовляють 70 відсотків вітчизняного торфобрикету. Ціна однієї тонни – 435 гривень.

Але цей ласий шматок комусь не дає спокою. Адже на Волині, тільки за приблизними підрахунками науковців, величезні запаси торфу – 440 мільйонів тонн, у сусідній Рівненській області – 360 мільйонів тонн. Розвіданих покладів вистачить, щоб задовольнити потреби у твердому паливі на сотні років. Вартість однієї калорії газу втричі дорожча за вартість однієї калорії торф’яних брикетів.

У травні 2009 року було прийнято закон «Про альтернативні види палива». Після чергового подорожчання російського газу тема економії енергоресурсів залишається надзвичайно актуальною. Цілком реальною альтернативою для Волині міг би стати торфобрикет. Вже чимало бюджетних установ області не опалюється газом. Практично весь Маневицький район користується торфобрикетами та торфокрихтою. Два заводи працюють на повну потужність і виробляють 100 тисяч тонн палива в рік.

Голова Маневицької районної ради Петро Зінчук зазначив, що «Волиньторф» є одним з найбільших платників податків до державного і місцевого бюджетів. Тому величезною несподіванкою для районної влади стала інформація про те, що підприємство не потрапило у список об’єктів державної власності, які не підлягають приватизації. Міністерство вугільної промисловості у своїх листах стверджує, що воно не працює, стало збитковим і втратило загальнодержавне значення. Тому його можна приватизовувати. Цю цинічну брехню дуже легко спростовують основні показники фінансово-господарської діяльності «Волиньторфу», який входить в державний концерн «Укрторф».

Але в столиці чомусь думають інакше. Їм з Києва видніше, що робиться у нас на Волині. Рішенням правління державного концерну „Укрторф” 15 липня цього року створено дочірнє підприємство „Укрторфвидобування”, а вже третього серпня його філія була зареєстрована в селі Прилісне Маневицького району за тією ж адресою, що й «Волиньторф». Її статутний фонд на сьогоднішніій день складає 0 гривень. Будь-якого майна, закріпленого за нею, немає. Вже піднімаються питання про передачу частини основних фондів філії „Укрторфвидобування”. Таким чином відбувається роздріблення державного підприємства. Багато розуму не треба, щоб зрозуміти, що це неприхована афера, навіть більше – справжня рейдерська атака на „Волиньторф”.

Тому й депутати районної ради, незалежно від політичної приналежності, прийняли «Звернення до Президента України, Кабінету Міністрів, Голови Верховної Ради, народних депутатів від Волині, депутатів Волинської обласної ради».

«Чи доцільно було поряд з успішно діючим державним створювати філію дочірнього підприємства, – пишуть у своєму листі до Президента Януковича депутати, – яке зареєстроване у Києві і видами діяльності якого є видобування торфу, тобто те саме, що здійснює «Волиньторф»?

Цілком зрозумілі висновки. Хтось не міфічний, а цілком реальний хоче „прихватизувати” успішне державне підприємство. Про ситуацію добре знають керівники області і народні депутати від Волині. Пообіцяв допомогти перший заступник голови Верховної Ради Адам Мартинюк.

Ще в одному «Зверненні» до обласної ради маневицькі депутати просять передати державне підприємство «Волиньторф» «у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст області». Тобто передати його в обласну комунальну власність. Депутат Волинської обласної ради Людмила Кирда прокоментувала ситуацію:

– Продукція нашого підприємства користується попитом не лише в Україні, а й за кордоном. Воно успішне, прибуткове, тому ним і зацікавилися. Його приватизація може обернутися тим, що подорожчає продукція. А торфобрикети залишаються основним видом палива для наших людей. Тому найкращий варіант для жителів району та області – щоб це підприємство залишилося в державній власності.

Наразі ситуація така. Державне підприємство „Волиньторф” поки що залишилося в переліку об’єктів, які не підлягають приватизації. Але через рік буде складатися новий список…

Кость ГАРБАРЧУК,

Волинська область

Категорія: Мої статті | Додав: defaultNick (12.12.2011)
Переглядів: 1138 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: